9 типів інтелекту за Говардом Гарднером: який у ваших учнів?

osvitoria.media

А ви чули про теорію 9 типів інтелекту? «Освіторія» знайомить з основами теорії множинного інтелекту Говарда Гарднера та розповідає, як вчителі можуть застосувати її на практиці. Як бонус — практичні підказки, як розвинути той чи той тип інтелекту. І унікальна нагода для українських вчителів: безкоштовний вебінар із Говардом Гарднером. 

Як допоможе у житті і навчанні теорія множинного інтелекту?

25 травня о 18:00 запрошуємо на безкоштовний вебінар зі світовою зіркою Говардом Гарднером, автором теорії множинного інтелекту.

Зареєструватися на вебінар можна ТУТ, учасники зможуть отримати сертифікат.

Що цікавого можна дізнатись?

Дитина повільно засвоює матеріал — є конкретна причина і що з цим робити? Чи означає це, що в неї менше здібностей до того чи того предмета? Насправді це далеко не завжди так. І саме про це говорить теорія множинного інтелекту. ЇЇ автор Говард Гарднер запевняє: існує цілих 9 типів інтелекту. І здатність розрізняти і знаходити підхід до кожного з них дозволить отримувати максимальні результати від навчання. А українець Олег Василевський доводить це на практиці. Саме він є засновником Jamm Camp та Jamm School, які використовують цей підхід у роботі з дітьми.

Теорія множинного інтелекту за Говардом Гарднером

Ми звикли до того, що рівень інтелекту перевіряється виключно за допомогою IQ-тестів. І чули не раз, що «рівень інтелекту людини практично не змінюється із часом». Як і те, що існує чітко визначена ​​кількість предметів — математика, мови, природознавство, в яких ви можете проявити свій інтелект. Але теорія множинних інтелектів Говарда Гарднера ставить під сумнів ці тези. У 1983 році дослідник описав сім типів інтелекту у книзі «Frames of Mind». А в 1999 році в книзі «Intelligence Reframed» додав ще два типи. Тож на сьогодні існує 9 типів множинного інтелекту за Гарднером, що допоможуть зрозуміти справжню суть інтелекту будь-якої людини.

Інтелектуальний склад людини — унікальний

Знаний дослідник переконаний: кожна людина має різний інтелектуальний склад. Кожен тип інтелекту розташований у різних частинах мозку, тому вони можуть працювати в тандемі або дискретно. Але саме ці частинки інтелекту відрізняють нас від тварин. Високий інтелект — це геть не про високі бали під час навчання. Це здатність створити ефективний продукт чи запропонувати послугу, яка робитиме життя людей зручнішим. Це володіння навичками, що допомагають у вирішенні проблем. Це навички дослідження для вирішення складних питань.

9 типів інтелекту: який у вас та ваших учнів?

1️⃣Візуально-просторовий інтелект

Люди з візуально-просторовим інтелектом люблять читати та писати для задоволення. Вони добре розгадують головоломки. Діти блискуче інтерпретують малюнки, графіки та діаграми. А ще легко розпізнають візерунки, насолоджуються процесом малювання, створюють графіті, захоплюються живописом і образотворчим мистецтвом. Якщо ваші учні сильні у візуально-просторовому інтелекті, то найкращим вибором професії може стати архітектура, мистецтво чи інженерія.

Як розвинути візуально-просторовий тип інтелекту дитини?

  • Частіше грайте в різні квести.
  • Спробуйте намалювати карту місцевості, яка добре знайома дитині. Особливо цінна ця вправа зараз, коли багато сімей за кордоном чи в більш безпечних містах. Позначте зупинки, школи, магазини, цікаві деталі.
  • Моделюйте предмети. Можна використовувати пластилін, ватні й дерев’яні палички, картон і клей. Гарна вправа на просторове уявлення та здатність відтворювати предмети в 3D.
  • Нехай дитина підпишеться на відомих блогерів-архітекторів, фотографів, дизайнерів і навчається будувати композицію в кадрі, створюючи власні фотознімки. Найкращі можна публікувати в соцмережах і ставити хештеги.
  • Тримайте вдома якомога більше матеріалів для творчості, а ідей для цікавинок повно в інтернеті — аби було з чого творити!

2️⃣Мовно-вербальний інтелект

Люди із сильним мовно-вербальним інтелектом добре запам’ятовують письмову й усну інформацію, їм подобається читати, дискутувати та виголошувати переконливі промови. Вони вміють доступно пояснювати складні речі, їх люблять у товаристві за гарне почуття гумору і за те, як вони класно вміють розповідати історії. Потенційний вибір професії для дітей, чия сильна сторона — мовно-вербальне розуміння, — це філологія/журналістика, юриспруденція, викладання.

Як розвинути мовно-вербальний тип інтелекту дитини?

  • Випишіть у зошит 10 найгостріших тем для дискусій у світлі сучасних подій і раз на тиждень проводьте «Дискусійний клуб», до участі запрошуйте друзів, сусідів, родичів.
  • Запропонуйте дитині активно вести свій блог в улюбленій мережі, використовуючи різні жанри журналістики — репортаж, есе, інтерв’ю, а коли помре ненависний диктатор із країни-агресора — буде чудовий привід створити некролог.
  • Дитина може тренуватись у написанні власних жартів чи сценаріїв для стендап-шоу. Час від часу влаштовуйте «Відкритий мікрофон», аби чадо тренувалось у красномовстві. Теми можна давати експромтом — так буде ще цікавіше.
  • Якщо ви зараз за кордоном — дайте дитині завдання здійснити літературну розвідку й розпитати місцевих жителів про найвідоміших письменників чи поетів цієї країни. Потім можна знайти їхні твори й почитати в перекладі або потренувати мовні навички та попрацювати над розумінням змістів зі словником.

3️⃣Логіко-математичний інтелект

Ці люди блискуче володіють навичками розв’язування задач, їм подобається вирішувати складні завдання з багатьма складовими, їх захоплюють роздуми про абстрактні ідеї. Ще їм до душі наукові експерименти, і вони з легкістю усно озвучать складні обчислення, які більшість людей візьмуться робити лише з калькулятором. Люди з потужним логіко-математичним інтелектом можуть бути успішними вченими, математиками, програмістами, інженерами, бухгалтерами. Це один з найвідоміших типів інтелекту, адже він тісно пов’язаний з успішністю.

Як розвинути логіко-математичний тип інтелекту дитини?

  • Запропонуйте підлітку два тижні вести бюджет родини, а якщо дитина молодшого віку — нехай веде особистий бюджет. Скільки отримує кишенькових грошей? На що витрачає і скільки треба назбирати до бажаної покупки?
  • Настільні ігри логіко-математичного спрямування: від шахів і шашок до ханойської вежі і нард.
  • Щоб дитина навчилася індукції та дедукції, запропонуйте кілька книг на вибір із захопливим детективним сюжетом.
  • Відеоігри зі стратегічною складовою. Якщо дитина любить відеоігри — у цьому можна знайти користь! Запропонуйте The Sims, SimCity, які добре розвивають навички побудови стратегії.

4️⃣Тілесно-кінестетичний інтелект

Танці та спорт — головне захоплення і пристрасть для людей з тілесно-кінестетичним інтелектом. Вони люблять створювати речі своїми руками, мають чудову фізичну координацію і запам’ятовують речі, роблячи їх. Якщо дитина володіє такими характеристиками, розгляньте професії у сфері будівництва, акторства, естрадно-циркового мистецтва.

Як розвинути тілесно-кінестетичний тип інтелекту дитини?

  • відвідуйте разом з дитиною творчі майстерні і майстер-класи: ліпка, малювання, писанкарство, арт на футболках, і це тільки початок списку!
  • Нехай чадо відвідує різні гуртки і секції для фізичного розвитку: різні види хореографії, боротьба, бокс, футбол.
  • Знайдіть в інтернеті добірку експериментів, які можна зробити вдома, і створіть власний рейтинг найцікавіших.
  • А як щодо домашнього спектаклю за мотивами улюблених фільмів чи мультиків і казок? Можна створити костюми, написати сценарій, залучити друзів і родичів як героїв.
  • Покажіть дитині ігри свого дитинства — резиночки, класики, а вона нехай навчить вас якоїсь суперсучасної гри.

5️⃣Музичний інтелект

Володарі музичного інтелекту мислять з точки зору ритму і звуків. Вони дуже цінують музику, можуть самі створювати мотиви пісень, пречудово розрізняють фальш і їх не відірвати від екранів, коли показують «Голос країни» чи інші музичні шоу. Ці люди люблять співати та грати на музичних інструментах, легко розпізнають музичні тони. А ще добре розуміють музичну структуру, ритм і ноти, їм легко запам’ятати навіть складну мелодію чи пісню. Якщо дитина має сильний музичний інтелект, вона може стати музикантом, композитором, співаком, диригентом, музичним критиком.

Як розвинути музичний тип інтелекту дитини?

  • Відвідати кілька майстер-класів із гри на різних інструментах.
  • Дати дитині завдання записувати найрізноманітніші звуки на диктофон (ця опція є в будь-якому смартфоні), а після цього окремо записати почуте власним голосом — такий от цікавий кавер.
  • Грайте у «Відгадай мелодію».
  • Запропонуйте дитині озвучити епізод фільму чи мультика власним голосом і спробувати себе в ролі актора дубляжу.
  • Організуйте домашній концерт і запросіть усіх сусідів, рідних і друзів.
  • У деяких містах є музеї музичних інструментів — обов’язково завітайте туди!

6️⃣Міжособистісний інтелект

Люди із сильним міжособистісним інтелектом добре розуміють людей і взаємодіють з ними. Вони з легкістю оцінюють емоції, мотивацію, бажання та наміри оточуючих. Прекрасно спілкуються вербально й невербально. Учні з таким типом інтелекту можуть озвучувати власне бачення ситуації геть в іншому світлі, аніж всі інші. Ви можете помітити, що ці діти здатні вирішувати конфлікти в групі та легко будувати стосунки як з будь-ким з однолітків, так і з поважними дорослими. Де можуть досягти успіху люди з високими балами з міжособистісного інтелекту? Це чудові психологи, філософи, коучі, менеджери з продажів і навіть політики.

Як розвинути міжособистісний тип інтелекту дитини?

  • Запропонуйте дитині відчути себе справжнім репортером і домовтесь, що вона запише інтерв’ю з дійсно цікавою для нею людиною (одноліток чи дорослий — не так важливо). Це може бути як відеоінтерв’ю, так і аудіо. Говорити можна про дружбу, сім’ю, цінності, кар’єру.
  • Нехай дитина разом із друзями створить спільний проєкт — це може бути благодійний аукціон на користь ЗСУ, «Відкритий мікрофон», де діти діляться своїми історіями, спільно створена добірка музеїв чи цікавих місць, якщо діти — тимчасові переселенці.
  • Тематичні посиденьки. Це зустрічі з друзями, об’єднані однією стилістикою — «Вишиванковий день», «Вечір Marvel», маленький музичний фест. Діти мають підібрати аксесуари, частування, придумати дрескод, прикрасити місце елементами декору.
  • Участь у майстер-класах, відвідування публічних виступів лідерів думок.

7️⃣Внутрішньоособистісний інтелект

Ці люди якнайкраще усвідомлюють власні емоційні стани, почуття та мотивацію. Вони насолоджуються саморефлексією та оцінкою своїх особистих сильних сторін. Таким людям подобається аналізувати теорії та ідеї, вони мають високу самосвідомість і розуміють глибинне коріння почуттів. Люди з таким типом інтелекту приречені на успіх у царині філософії, можуть стати письменниками, теоретиками, вченими.

Як розвинути внутрішньоособистісний тип інтелекту дитини?

  • Запропонувати вести «Щоденник моїх емоцій», де можна позначати ранкові, обідні й вечірні емоції за допомогою емоджі чи спеціальних наліпок-смайликів, описувати, що сприяло тому чи тому настрою, розповідати історії.
  • Створити «Плакат мрій». Для цього вирізати із журналів картинки, наклеїти на ватман, а потім під кожною розписати, які кроки знадобляться, щоб досягти кожної цілі, яка поки що зветься мрією.
  • Пропонувати дитині малювати свої емоції. Це може бути абстрактний малюнок, головне — мазки, барви, експресія.
  • Запропонувати створити мініфільм зі знімків, які дитина щодня робитиме на смартфон. Фотографувати варто те, що цікаво дитині саме сьогодні. А потім створити із серії знімків фільм у спеціальному застосунку. Дивитись обов’язково разом!

8️⃣Натуралістичний інтелект

Восьмий вид множинного інтелекту — доповнення до дев’ятого, що був представлений у 1999 році. «Натуралісти» співзвучні з природою і зацікавлені в її плеканні та дослідженні. Вони обожнюють відкривати щось нове, уважні до деталей. Подейкують, що такі люди тонко усвідомлюють навіть незначні зміни в навколишньому середовищі.

Ваші учні-«натуралісти» можуть проявляти глибокий інтерес до ботаніки, біології, зоології. Вони легко класифікують і каталогізують інформацію. Люди з таким типом інтелекту у захваті від туристичних походів, кемпінгу й поважають садівництво. Перед вами — майбутні біологи, природозахисники, садівники й прогресивні фермери.

Як розвинути натуралістичний тип інтелекту дитини?

  • Дайте можливість дитині доглядати за домашнім улюбленцем, фіксувати в щоденнику його ріст, раціон, зміни в режимі й настрої. Якщо ви за кордоном — можна піклуватися про птахів, домовитися про вигул домашніх тваринок сусідів, чи, зрештою, завести красиву рослину.
  • Нехай дитина записує у спеціальному зошиті свої спостереження за світом природи — і це не тільки напрямок вітру чи погода, а колір неба, кількість калюж, розквітлі дерева. Можна клеїти в зошит листя, насіння, додавати малюнки, вирізати й клеїти зображення.
  • Де б ви не були – спробуйте відвідати зоопарк, створити «звіроабетку» побачених тварин, придумати клички найсимпатичнішим мешканцям зоопарку, порахувати кількість лап побачених пухнастиків. Можна ще й брати інтерв’ю у відвідувачів чи працівників зоопарку, запитувати цікаві факти.

9️⃣Екзистенційний інтелект

Ці діти найбільше зацікавлені світом у філософському розумінні – навіщо ми всі прийшли на планету, що на нас чекає, який сенс нашого буття? Чому виник Всесвіт, що було до нього, а якщо нічого не було – звідки ж він почався? Шукати питання й досліджувати – улюблене заняття «екзистенційних» розумах. Цей тип інтелекту чудово пасує філософам, з ним легко стати релігієзнавцем, можна розглянути і шлях священнослужителя. Чимало психотерапевтів і митців теж мають даний тип інтелекту.

Як розвинути екзистенційний тип інтелекту дитини?

  • Завести «Щоденник для думок» і запропонувати записувати все, що хвилює, цікавить, на що хочеться отримати відповідь зараз чи в майбутньому. Тут можна записувати результати наукових досліджень, відкриття вчених. Або створити окремий розділ «Запитання до Всесвіту», де дитина може брати інтерв’ю у Всесвіту й запитувати все, що тільки заманеться.
  • За можливості відвідувати планетарій, дивитись науково-популярні фільми про Всесвіт.
  • Дивитись на зорі й планети в телескоп, придумувати їм свої імена, що відрізняються від звичних.
  • Дивитись в Youtube ролики про роботу і дослідження NASA.
  • Після перемоги України організувати археологічну експедицію, яку очолять профі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *