Центр професійного розвитку педагогічних працівників

Речі, які не можна забороняти дитині-переселенцю?

Молодi мами маленьких дітей, особливо якщо малюк перший, настільки зануренi в турботу про його добробут, що часто намагаються захистити його навіть від тих речей, які дитинi елементарно потрiбнi для розвитку.

Ми програмуємо малюка на бездiяльнiсть, аби тiльки нам було спокійно, а потім дивуємося, чому вiн нi до чого не прагне, коли стає старшим. Оберігати дитину від реальної небезпеки потрібно, але є ті речі, які ні в якому разі не можна забороняти дитині.

Не можна забороняти дитині:

 1. Їсти самому.

Звичайно, набагато простіше і чистіше нагодувати дитину самій.

Але, заборонивши самостійно донести ложку собi до рота, ми заважаємо малюку дорослішати, вiдчувати себе великим, впевненим у своїх силах, брати на себе вiдповiдальність. Це перші кроки дитини на шляху до самостійності. Тому, щоб не припинити бажання і прагнення до цiєї самостійності, не заважайте її проявам! Плюс не забуваємо, що ця нехитра дія так само впливає на розвиток моторики.

 1. Допомагати мамі.

Ми постiйно турбуємось, що малюк щось розіб’є, розiллє, не донесе до потрiбного місця і всіляко його обсмикуємо і контролюємо, щоб він ні в якому разі нічого не чіпав і не розсипав. А проходить кілька років скарги змінюються на iншi: «Він нічого не хоче робити!» Чому? Та просто ми самі свого часу вплинули своїми заборонами на його бажання брати участь у домашних справах. Малюку дуже важливо відчувати свою значимість, розуміти, що він потрібен. Звернить увагу, з яким завзяттям бажанням малюк витирає стіл або пилососить. А ще йому дуже потрiбнi похвала і схвалення від батьків. Так що просіть дитину допомогти вам, дозволяйте допомагати та дякуйте за це, навіть якщо підлога протерта зовсім не ідеально, а половина борошна для млинцiв опиняється на столі. Дитина обов’язково навчиться цьому! Але тільки якщо побачить, що ви цінуєте її прагнення.

 1. Помилятися.

Помилки неймовірно важливі як для дітей, так і для дорослих. Помилятися і пробувати заново – єдиний шлях для розвитку! Не забороняйте малюку помилятися, дозвольте перевірити свої сили, щось зробити правильно, щось – не дуже. Тільки так він зможе зрозуміти різницю між тим, що добре, а що погано, до чого варто прагнути, а чого уникати. Життя без помилок – прямий шлях до бездіяльності.

 1. Малювати та бруднитися.

Часто мами не дають дітям олівці або фарби, щоб малюк не забруднився, не розмалював стіни, не наiвся фарб. Але цього всього можна уникнути, зробивши фарби в домашніх умовах або купивши правильні водорозчинні в магазині, виділивши місце та одяг для малювання, які легко відчистити. І нехай малює! Якомога більше! (Звичайно в рамках його власних потреб). Бо малюнок – спосіб виявити свої почуття в той час, поки словами це зробити не завжди вдається.

 1. Дуріти, шуміти, кричати та бігати.

Таким способом дитина висловлює свої емоції, розслабляється, вихлюпує енергію, яка накопичилася. Звичайно, є місця, де така поведінка недоречна, але вдома дозвольте малюкові бути таким, як йому хочеться. Ваш будинок – мiсце сили й для нього! Спробуйте разом з малюком подуріти, пострибати та покидатися подушками, і відмінний вечір вам забезпечений! А до того ж, це залишить найбiльш яскраві й теплі спогади про дитинство.

 1. Лазити по спортивному майданчику на вулиці.

Малюку потрібен виплеск енергії. І якщо вже ви не хочете, щоб він громив ваш будинок, то робити це на майданчику – найправильніший варіант! І звичайно ж, ми всі переживаємо, що він може впасти та щось зламати собі. Але найкращий спосіб цього уникнути – навчити малюка бути спритним і вміти добре триматися руками. Нехай тренується! Тоді ви будете впевнені, що в більш дорослому віці, коли він уже стане гуляти один, в нього буде достатньо умінь і спритності, щоб носитися по спортивному майданчику з іншими дiтьми та не падати.

 1. Гратися з водою.

Вода – ідеальний засіб розвитку дитячої фантазії через гру, джерело великого щастя і відкриттів. Вона вабить не тільки малюків, а й старших дітей. Згадайте, яке захоплення завжди викликають брискавки в літку. Тому,  замість заборон на водні ігри, краще організуйте дитині простір і інструменти (каструлі, тазики та пелюшки, що вбирають вологу), приєднуйтесь до пустощів і отримуйте задоволення разом зі своїм допитливим чадом!

 1. Чiпати тендітні речі.

Не можна забороняти дитині чіпати тендітні речі. Краще будьте пильними та пояснюйте дитині, що з оцим варто бути обережнішим, кажіть, де може бути небезпека, як краще поводитися з цiєю річчю. Розкажіть, що її можна помацати, розглянути, а потім акуратно покласти на місце. Малюку часто просто хочеться доторкнутися. I йому складно буде навчитися берегти речі, якщо він не усвідомлює їх крихкість.

 1. Не до дати обід.

Органiзм дитини – сформована біосистема, яка, якщо ви попередньо не нагодуєте її шоколадом і чипсами, достеменно знає, що потрiбно з’їсти й в якій кількості. Організм це знає і підказує дитині, набагато краще, ніж це можете знати замість дитини ви. Тому для формування правильного ставлення до їжі та щоб не закріпити звичку переїдати, дозвольте дитинi самому регулювати розмір власної порці обіду. Повірте, вам це дозволить уникнути в майбутньому великої кiлькості проблем зі шлунково-кишковим трактом.

 1. Розповідати небилиці.

Не можна забороняти дитині розповідати небилиці. Вигадки – природна і дуже важлива частина розвитку дитини, яка дозволяє розвиватися її правій півкулі, що відповідає за функції творчості, пам’яті, інтуіції, за музикальнiсть і емоції. Тому підтримайте цю гру в небилиці, проявіть щирий інтерес до розповідей дитини, так ви найкращим чином подбаєте про повноцiнний розвиток вашого малюка.

 1. Висловлювати свою думку.

Пам’ятайте, що дитина – це маленька особистість, повноправний член сім’ї, і у неї теж може бути своя думка. Тому говоріть з нею на рівних, слухайте її та    пам’ятайте, що вона теж має потреби, бажання, вона теж відчуває і думає!

 

 

Тримайтеся за вашу мету – ПЕРЕМОГТИ!

У нас є УКРАЇНА І НАШІ ДІТИ!

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *